Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Negocjowanie warunków finansowania przedmiotów
#1
Tęcza 
Każda osoba chcąca zdecydować się na leasing, przed podjęciem współpracy z którąś z firm otrzymała oferty od kilku różnych firm finansujących.

Jak negocjować?

W większości przypadków pierwsza oferta wysłana przez firmy leasingowe (http://auto-online.pl/ozcv/co-to-sa-firm...olsce.html) do klienta nie jest ostateczna. Osoby zainteresowane leasingiem już po zapoznaniu się z kilkoma pierwszymi ofertami będą widzieć, z którą z firm warto prowadzić dalsze negocjacje, a w którym przypadku nie mają one sensu.

Ważna informacja – koszt leasingu jest uzależniony nie tylko od polityki konkretnej firmy, lecz także od handlowca, który jest odpowiedzialny za przygotowanie oferty. Istotne jest przede wszystkim to, czy handlowiec uzyskał już oczekiwany wynik w okresie rozliczeniowym, czy też znajduje się pod presją wyniku. Warto zdawać sobie sprawę, że handlowiec, który już uzyskał oczekiwany wynik, może nie starać się zdobyć kolejnego klienta, lecz wysłać mu ofertę, która nie jest atrakcyjna. W przypadku, gdy któraś z otrzymanych ofert znacząco odstaje od innych, może być to związane z tym, iż została stworzona „na szybko”, bez próby zyskania klienta. Właśnie dlatego w kolejnych etapach warto poświęcić czas wyłącznie na negocjowanie ofert, które są zbliżone do siebie cenowo.

Podczas negocjacji warto pamiętać o tym, by szanować pracę osób będących przedstawicielami różnych firm leasingowych. Złym pomysłem jest okazywanie wyższości i pokazywanie, że jest się górą. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że nikt nie lubi być traktowany w taki sposób. Dodatkowo warto pamiętać, że w momencie podpisania umowy wiąże się z konkretną firmą na okres kilku lat, kiedy to mogą zdarzyć się różne sytuacje, jak choćby szkody komunikacyjne. W takim przypadku warto mieć sojusznika w postaci handlowca. Handlowiec, który w czasie negocjacji nie był dobrze traktowany raczej nie będzie chciał pomagać niemiłemu klientowi.

O co pytać?

Kiedy już zostaną przeanalizowane oferty leasingu oraz umowy OWUL powinno się wziąć pod uwagę skorzystanie z oferty jednej z trzech firm mających najkorzystniejsze warunki. Ostateczną decyzję warto podjąć po zadaniu dodatkowych kilku pytań każdemu z handlowców.

Koszty początkowe

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy warto dowiedzieć się jak wysoką opłatę należy uiścić jako pierwszą wpłatę. Na jej wysokość składać się będą z pewnością czynsz inicjalny, ubezpieczenie, mogą pojawić się także dodatkowe koszty, jak na przykład opłata rejestracyjna.

Ubezpieczenie komunikacyjne (lub majątkowe)

Przed podpisaniem umowy należy dowiedzieć się jaki jest koszt ubezpieczenia przedmiotu leasingu, a także o wysokość ubezpieczenia straty finansowej GAP. Istotne jest także to, czy jest możliwość zdecydowania się na ubezpieczenie, które nie jest zawarte w pakiecie leasingodawcy. Jeśli tak należy dowiedzieć się jak wysoka jest roczna opłata za wydanie tej zgody (zwykle wynosi ona około 200 zł).

Środki trwałe

Każda firma leasingowa ma swoją stawkę związaną z wyceną środków trwałych, które są obciążające dla potencjalnego leasingobiorcy nawet w przypadku, kiedy umowa nie zostanie podpisana. Warto dowiedzieć się jak duże są te koszty.

Cesja umowy

Zazwyczaj jest to dopuszczalne, jednakże część firm nie wyraża na ro zgody, lub też oczekuje uiszczenia wysokich opłat manipulacyjnych, co oczywiście może okazać się istotną niedogodnością. Właśnie dlatego handlowiec powinien zapoznać się z procedurami związanymi z cesją oraz wysokością ewentualnych opłat.

Zaległości

W tym przypadku handlowiec powinien wiedzieć jakie metody są stosowane przez leasingodawcę w przypadku pojawienia się takiej sytuacji. Istotne jest chociażby to jak wysokie opłaty są naliczane za wysłane wezwania do zapłaty, czy za wznowienie wypowiedzianej wcześniej umowy. Takie informacje powinny pojawić się w Tabeli Opłat i Prowizji.

Kiedy pierwsza rata miesięczna i czy ewentualnie można ustalić termin kolejnych płatności?

Zapewne dla większości leasingobiorców najkorzystniejszą sytuacją byłby brak konieczności wpłaty pierwszej raty już tydzień po odbiorze przedmiotu leasingu (Czy wynajem jest opłacalny?). Nie jest również wykluczone, że wiele osób decydujących się na leasing chciałoby ustalić płatność raty na konkretny dzień.  

Stopa (podstawa) oprocentowania leasingu i zasady przeliczania rat w przypadku jej zmiany

Oferty leasingu mogą charakteryzować się oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Rozwiązaniem częściej spotykanym rozwiązaniem jest oprocentowanie zmienne, które opierane jest o WIBOR 1M lub 3M (w przypadku leasingu w walucie innej niż zł jest to EURIBOR lub LIBOR). Nawet w przypadku, gdy w ofercie podana została stopa, warto dowiedzieć się jaka jej wysokość będzie widnieć na umowie leasingu.

Istotne jest również jakie w jaki sposób zmiana WIBOR wpłynie na wysokość raty. Czy będą one przeliczane automatycznie (korzystne rozwiązanie), czy też w zależności od indywidualnych ustaleń leasingodawcy (niekorzystne rozwiązanie). Rzecz jasna powinno to zostać zawarte w OWUL.

Przedwcześnie zakończona umowa a rozliczenie

Może się zdarzyć, że zawarta umowa wygaśnie przed planowanym terminem (np. w razie wystąpienia szkody całkowitej). W takim przypadku leasingodawca ma obowiązek zmniejszenia pozostałych do końca umowy rat o dyskonto. Należy zdawać sobie sprawę, że każdy z leasingodawców ustala go w różny sposób, dlatego też konieczne jest dowiedzenie się w jaki sposób jest on obliczany. To wyjątkowo istotne, ponieważ na rynku nie brakuje firm, które mają przeliczniki niekorzystne dla klientów. Dużą dowolność mają leasingodawcy w przypadku, kiedy leasingobiorca chce skrócić czas trwania umowy z własnej woli.

Sprawdź zapisy w umowie przed podpisaniem

Warto poprosić osobę reprezentującą firmę leasingową, aby kilka dni przed planowanym zawarciem umowy przesłała komplet dokumentów do podpisania (również załączniki), na przykład za pośrednictwem  poczty elektronicznej. W tym czasie trzeba dokładnie zapoznać się z całą umową i sprawdzić czy wszystkie zawarte w niej zapisy są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Konieczne jest sprawdzenie ustalonego harmonogramu - przede wszystkim ilości rat oraz wysokości miesięcznych wpłat. Warto także upewnić się, że na umowie nie pojawiły się nowe, wcześniej nieustalone, dodatkowe opłaty, na przykład w postaci dodatkowego ubezpieczenia.
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

O Forum Reklamowe

Chcesz zareklamować swoją stronę www na najlepszym forum reklamowym? Szukasz dobrej reklamy? Zatem nie zwlekaj, zareklamuj się u nas szybko i za darmo, na naszym forum reklamowym!

              Na skróty

              Linki użytkownika

              Reklama